Günümüzde artık hemen her binada kullanılabilen otomatik olarak çalışarak açılan ve kapanan sensörlü kapılardan oluşmaktadır. Bu kapıların çeşitlerinden biri de dunker fotoselli kapı olarak geçmektedir. Bu kapı çeşitleri motor yapılarının farklı olmasından dolayı birbirinden ayrılmaktadır. Diğer bir farklı motor yapısı ise kormas fotoselli kapı olmaktadır.

 

Fotoselli kapılar fotodirenç ile çalışmaktadır böylece uzun süre dayanıklılık konusunda avantajlıdır. Burada yer alan fotodirençler her türlü ışık ortamına göre farklılık göstererek fotoselli kapıları oluşturan en büyük kısımlar arasındadır. Genellikle bu kapılar kadmiyum elementinden meydana gelmektedir. Işıklara göre farklı dirençler göstermektedir. Sensörler yardımıyla çalışarak her türlü cismi ve hareketi algılayabilmektedir.

 

Fotoselli Kapı Faydaları Nelerdir?

 

Bu tarz kapılar hiçbir şekilde bir fiziksel ihtiyaca gerek duymadan kendiliğinden açılabilme özelliğine sahiptir. Genellikle cam kapı çeşidi olan bu kapılar paslanmayan çelikten imal edilmektedir. Kolay geçiş özelliklerine sahiptir. Bu sebepten dolayı fotoselli kapı kullanım açısından oldukça rahat dekorasyon açısından da estetik bir görüntüye sahiptir. Her türlü yere rahatlıkla dunker fotoselli kapı ya da kormas fotoselli kapı olarak da kullanılabilmektedir. Genellikle kalabalık olan mekanlarda, otellerin kapılarında ve buna benzer birçok alanda aynı zamanda giriş çıkışın fazla olduğu yerlerde bu kapı türleri tercih edilmektedir. Yapısı sayesinde oldukça hoş bir görüntü sunmaktadır.

 

Fotoselli Kapılar Isı İçin Neden Önemlidir?

 

Bu kapılar ısı kaybını minimuma indirdiği için çok fazla tercih edilmektedir. İçerisinde bulunan havayı sadece cisimleri algılayarak açıldığı zaman dışarısı salmamaktadır. Böylelikle tercih edilip kullanılan cam kapı sistemleri oldukça zahmetsiz ve tasarruflu olmaktadır. Özellikle kış aylarında ısı insanlar için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Motor çeşitliliği sayesinde kormas fotoselli kapı kolay açılıp kolay kapanabilen motordan oluşmaktadır. Böylece hiçbir şekilde kış aylarında problem çıkarmamaktadır. Saniyeler içerisinde açılıp saniyeler içerisinde kapandığı için ısı konusunda büyük avantaj sağlamaktadır. Oldukça sessiz ve profesyonel bir şekilde çalışmaktadır.

 

Fotoselli Kapılar Neden Tercih Edilmektedir?

 

Özellikle okullarda, hastanelerde firmalarda fotoselli kapı çok fazla tercih edilmektedir. Bu kapılar sayesinde kuyruk oluşması gibi çirkin görüntülerin önüne geçilmektedir. Özellikle depo tarzı yerlerde ağır yükler taşınırken kormas fotoselli kapı sayesinde kapı direk açılarak sıkıntı çıkarmamaktadır. Engelliler için oldukça önemli olan, otomatik kapılar her yerde fazlasıyla tercih edilmesi gereken kapılar arasındadır. Son zamanlarda yaşlılar ve engelliler için zorluk yaşamamaları açısından çoğu yere dunker fotoselli kapı konulmaktadır. Bu kapılar aynı zamanda enerji tasarrufları sağladıkları için çok fazla tercih edilmektedir.

 

Dunker Fotoselli Kapıların Özellikleri Nelerdir?

 

Bu kapılar radarlı kapı, anlamına da gelmektedir. Yaya trafiğinin fazla olduğu bölgelerde daha fazla tercih edilmektedir. Üzerindeki akıllı yazılım sayesinde kendiliğinden açılıp kapanarak metal ya da aynı zamanda cam kapı modelleri bulunan kapılar arasında yer almaktadır. Bu kapılar her ayda her mevsimde soğuk ile sıcak arasındaki dengeyi muhakkak korumaktadır. Oldukça fazla tercih edilerek hem paradan hem de enerjiden tasarruf edilmektedir. Üstün yüksek teknolojisine sahip olan bu kapılar özel durumlarda otomatik sistemi iptal edilebilme özelliğine sahiptir. Şifreleme sistemi ile de çalışabilme özelliğine sahip olduğu için ameliyathane gibi özel yerleri de kartla giriş yapabilme donanımına sahiptir.

 

Dunker Fotoselli Kapıların Kullanıldıkları Yerler Nereleridir?

 

Dunker fotoselli kapılar genellikle finans kuruluşları yerlerinde ya da fabrika bölgelerinde oldukça yüksek performans ve kusursuz iş isteyen yerlerde şık ve düzgün görünüme sahip oldukları için kullanılmaktadır. İnsanların arasına sıkışmasını önleyen istenildiği zaman açılan istenildiği zaman kapanan özelliklerine sahiptir. Artık günümüzde her yerde bu tarz mekanizmalı kapılar kullanılmaktadır. Rahat ve iş performansını yüksek olduğu durumlar oluşmaktadır.

 

Fotoselli Kapıların Genel Özellikleri Nelerdir?

 

Fotoselli kapılar saniyeler içerisinde açılabilme özelliğine sahiptir. Bu kapıların toplam ağırlığı 160 kiloya yakın gelmektedir. Aynı zamanda istenildiği zaman açık kalabilme ve kapanmama özelliğini muhafaza etmektedir. Yaklaşık olarak 150 volta kadar güçlerden başlayarak çalışmış sağlamaktadır. Herhangi bir durumda elektrik kesildiği zaman ufak bir güç uygulanarak kapı açılabilmektedir. Oldukça sessiz çalıştığı için gürültü sıkıntısının önüne geçmektedir. Herhangi bir çarpma ya da sarsılma durumlarına karşı dayanma süresi oldukça fazladır. Özellikle fotoselli kapı arasında meydana gelebilecek sıkışmaları önlemek için kapının ön taraflarında korunaklı sistemler üretilmektedir. Tasarrufa ve ekonomiye oldukça katkı sağlayan bu kapılar fazlasıyla yaygınlaşmaktadır.

 

Fotoselli Kapıların Farklı Modelleri Mevcut mudur?

 

Bu tarz kapılar içeriyi göstermeyen ve birbirinden çok modele sahip olan kapılardan oluşmaktadır. Genellikle cam kapı tarzı modeller daha fazla tercih edilmektedir. Ortama ferahlık sağlayan bu kapılar her türlü mimari alanda uygun ölçüleri ile dizayn edilebilmektedir. Her ortama uyumlu olmaktadır. Mikroplara karşı üst düzey dayanıklılığı sayesinde sağlık açısından hiçbir şekilde zarar oluşturmamaktadır. Bu kapılar istenirse kumanda ile istenirse de otomatik olarak cisim algılama özelliği sayesinde rahatlıkla açılabilmektedir. İsteğine göre farklı modellerde üretim yapılabilmektedir. Her yere uygun boyutlar belirlenerek metal ya da cam gibi sistemler kullanılmaktadır. Görsellik açısından göze çok hoş gelen bu kapılar ortama kalite katmaktadır.

 

Fotoselli Kapılar Nasıl Çalışmaktadır?

 

Bu kapılar üzerinde bulunan sensörler sayesinde her türlü hareketi ve karşısına çıkabilecek kesimlere algılama özelliğine sahiptir. İlk önce içerisinde bulunan basit sensörü sayesinde herhangi bir reaksiyona karşı tepki vererek kapıyı açmaktadır. Diğer bir seçenek olan kızılötesi ışınları sayesinde herhangi bir cisim içeriye girmeye çalıştığı zaman sensörü uyararak harekete geçirir ve kapıyı açmaktadır. Kuvvet ya da güç gerektirmeden içerisinde bulunan sistem sayesinde istenildiği zaman harekete algılayıp kapıyı doğru bir şekilde açabilme özelliğine sahiptir. Böylece insan gücünden tasarruf edilmiş olunmaktadır.

 

Fotoselli Kapılarda Ki Kontrol Paneli Ne İşe Yaramaktadır?

 

Bu mekanizma otomatik kapının kayar sistemi için önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda kapının beyni olarak nitelendirilen kontrol panelleri kapının nerede ve nasıl çalışması gerektiğinin komutunu vermektedir. Kapılar istenildiği zaman gündüz ya da gece sürekli açık olabilecek şekilde komutlar verilerek çalışabilmektedir. Her mevsim rahatlıkla ayarlayabilme özelliğine sahip olan fotoselli kapı için kişilere eşya taşıma ya da buna benzer kapının sürekli açılması gereken durumlarda kolaylık sağlamaktadır. Buradaki panel sistemi isimleri algılayarak kapıların kolaylıkla açılmasını sağlar. Çalıştığı için de bu profildeki kapılar her yerde fazlasıyla görülmektedir.

 

Fotoselli Kapıların Fiyatları Nasıldır?

 

Böyle kapıların fiyatları uygulanacak bölgeleri ve kullanılacak maddeye göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle boyutlar ne kadar büyükse fiyatlar buna bağlı olarak değişir. İçinde kullanılan motor algılama, özelliği ne kadar hassas olduğu ve buna benzer durumlarda da fiyat açısından artışlar ya da azalmalar meydana gelmektedir. Hangi mimari bölge uygulanacağı kumanda sisteminin olup olmayacağım kaç tane kontrol panelinin olduğu kapıların özelliklerini belirlemektedir. Fiyatlar bu doğrultuda değişerek firmalar tarafından karar verilmektedir.

 

Güzel görüntü açısından cam kapı her yere oluşturduğu uyum açısından fazlasıyla kullanılmaktadır. Bu kapılar aynı zamanda uzaktan kumanda sistemi ile de açılabilmektedir. İçerisinde bulunan manyetik mekanizması sayesinde her bölgeye rahatlıkla bu kapı yerleştirile bilmektedir. Herhangi bir güce ihtiyaç duyulmadan kolaylıkla açılan fotoselli kapı insanlara oldukça büyük avantaj sağlamaktadır.