Günümüzde birçok alanda kullanım sağlanan döner kapıların amacı genelde enerji tasarrufu sağlamaktır. Bu noktada döner kapıların üzerindeki döner kanatlar ile de ortamda bulunan sıcak hava dışarıya çıkmamakta; soğuk hava da aynı şekilde içeriye girmemektedir. Bu nedenlere bağlı olarak çevremizde bulunan birçok binalarda döner kapılar daha fazla tercih edilmektedir. Normal kapılara baktığımız zaman da kullanıldığı alanlarda hava değişimlerine neden olurlar. Ayrıca ortamda çalışan klimalar içinde olumsuz etki yaratan normal kapılar çok kullanışlı ürünler değildir.

 

Giriş ve çıkış trafiğinin çok fazla olduğu yerlerde çok fazla tercih edilen döner kapı modelleri zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Son derece kullanışlı ve ekonomik özellikte olan  döner kapı modelleri her binada kullanılan ve müşterilere giriş ve çıkış sırasında vakit kaybettirmeyen özellikte kapılardır. Döner kapılar estetik veya gösteriş açısından son derece iyi donanımlara sahip olmaktadır. Bu nedenle de prestijli mekanlarda çok sık kullanılan kapı modelleri arasında yer almaktadır.

 

Döner kapılar kullanıldığı alanlarda çok büyük avantajlar sağlamaktadır. Sahip olduğu akıllı güvenlik sistemleri ile enerji tasarruflarının yanında kapı geçişinde insan güvenliğini de sağlamaktadırlar. Bu anlamda kullanıldıkları alanlarda güvenlik sağlarlar. Genelde avm kapısı gibi alanlarda, insan trafiğinin çok olduğu yerlerde, döner kapılara monte edilen radarlar ile kullanılan motor mekanizmaları kapının dönmesini sağlamaktadır. Döner kapı sistemleri otomatik döner kapı ve de manuel döner kapı çeşitlerinden oluşmaktadır.

 

Döner Otomatik Kapı Sistemleri

 

Döner kapı sistemleri içinde yer alan otomatik döner kapılar müşteri taleplerine bağlı olarak 3 ya da 4 kanatlı şekilde üretilebilmektedir. Yine müşterinin tercihine göre ölçü ve özellikler belirlemekte buna bağlı olarak da aktif ya da pasif dikey emniyet lastikleri, topuk emniyet lastikleri, dikey ve yatay emniyet ışınları ve de sensörleri ile tam olarak donatılmaktadır. Genelde otomatik döner kapı sistemlerinde; acil durum kapıları bulunmadığı zamanlarda acil çıkış kapısı görevini de yapacak özellikler ile donatılmaktadır.

 

Otomatik döner kapı sistemleri, girişlerde veya çıkışlarda kişiler kapıya yaklaştıkları anda bu hareketi algılayan sensörlerle donatılmışlardır. Döner kapılarda kullanım sağlanan sensörlerin hassaslık dereceleri de ayarlanabilmektedir. Genelde otomatik döner kapı sistemlerinde çalışabilmesi için elektrik enerjisine gereksinim duyulmaktadır.

 

Ayrıca elektrik ile çalışan çok sayıda döner kapının, elektrik kesintisi olduğu zamanlarda manuel şekilde çalıştırılabildiği bir sistem de bulunmaktadır. Otomatik döner kapılar kişilerin geçişi sırasında kişisel hatalardan oluşabilecek tehlikeleri önlemek amacı ile de güvenlik sensörleri ile donatılmaktadırlar. Bu çeşit sensörler durumların değişmesi ile birlikte de güvenliğin artışını da sağlamaktadırlar.

 

Otomatik kapılardaki sensör, yaklaşan kişileri algılar ve bunun sonucunda kapı 360 derece döner. Ayrıca; kızılötesi ışınlardan da bir perde oluşturulur. Döner kapıya yaklaşan kişiler kızılötesi bu perde üzerinde kesinti yaratacağından döner kapılar yine harekete geçmektedir.

 

Döner Manuel Döner Kapı Sistemleri

 

Genel olarak baktığımız zaman manuel kapı sistemleri yapısal anlamda otomatik kapı sistemleri ile aynı özelliklere sahip olmaktadır. Ayrıca müşterinin istemiş olduğu ebatlara bağlı olarak da 3 veya 4 kapılı şekillerde üretilmektedir. Manuel döner kapı sistemlerine baktığımı zaman, kullanıldığı alanlarda döner kapıların kanatları insan gücü ile itilerek açılmaktadır. Ayrıca; bu kapılar kullanıldıkları alanlarda kontrolsüz uygulandıklarında sıkışma yapabilmekteler ve kullanım zorluğu da çıkarabilmektelerdir.

 

Manuel döner kapıların en önemli özelliği kullanan kişiler istedikleri zaman otomatik döner kapı sistemine dönüştürebilmektedirler. Bu anlamda otomatik döner kapı sistemindeki tüm malzemeler manuel kapı sistemlerinde de bulunmaktadır.

 

Döner Kapı Fiyatları

 

Geçmiş dönemlere baktığımız zaman döner kapı fiyatları çok yüksek fiyatlarda olduğu için sadece zengin olan mekânlarda veya da otellerde kullanılmaktaydılar. Günümüzde ise birçok mekân hastane, iş ve alışveriş merkezi ve kurumsal firmalar tarafından çok sık kullanılmaya başlamış ürünler olmaktadırlar.

 

Fiyat aralıkları değişkenlik gösteren avm kapısı ölçü ve modellerine göre satışa sunulmaktadır. Müşterilerin seçim yapacakları birbirinden farklı seçeneklere sahip döner kapı bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da birbirinden farklı özellikte ve markada da döner kapılar bulunmaktadır. Döner kapıların fiyatları arttıkça buna oranla kullanım süreleri de artmaktadır. Döner kapıların fiyatlarını belirlemede etkili olan bazı unsurla veya kriterler bulunmaktadır.

 

Genelde insan gücü ile değil radarlar ile giriş ve çıkış sağlayan otomatik özellikteki döner kapı fiyatları başka çeşit ve markada olan döner kapı fiyatlarına oranla daha yüksek olmaktadır. Bu noktada fiyat farkının olmasının sebebi de diğer kapılara oranla daha avantajlı ve de pratik olmalarından kaynaklanmaktadır.

 

Otomatik döner kapı fiyatlandırmaları kalitelerine bağlı olarak değişmektedir. Giriş ve çıkışta kolaylık sağlaması nedeni ile çok fazla tercih edilen otomatik kapılar, piyasada da çok çeşitli fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Bu durumda genel olarak baktığımıza engelli kişilerin kullanımına rahatlık sağlayan otomatik kapılar, çok büyük olan veya kalabalık olan mekânlarda çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.

Kapılar model ve de işlevsel özelliklerine bağlı olarak fiyat açısından değişkenlik göstermektedir.

 

Döner kapı fiyatlarına baktığımıza zaman kapıların modelleri veya özelliklerine bağlı olarak fiyatlandırılmaktadırlar. Piyasada birçok model ve çeşitte döner kapı markaları bulunmaktadır. Piyasada bulunan en pahalı döner kapı modelleri ürünün ölçülerine, kullanılan malzemenin kalitesine ve kapının tasarım özelliklerine göre fiyatlandırılıp, satışa sunulmaktadır.

 

Manuel kapılar genelde insan gücü ile kullanıldığı için otomatik olan kapılara oranla daha uygun fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Bu noktada manuel kapıları otomatik kapılara çevirmek istediğiniz noktada bazı ödemeler yapabilirsiniz.

 

Otomatik Döner Kapılar Ve Avantajları

 

Genel olarak döner kapılar kullanıldıkları alanlarda çok büyük avantaj sağlayan ve kişilerin kullanımına uygun özeliklere sahip ürünler olmaktadır. Döner kapıların avantajları;

 

-Kapıların uzun zaman dayanıklılık göstermesi

 

-Kişiler avm kapısı kullandıkları zaman, elleri dolu olduğu zaman bu kapılar kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

 

-Kapılar son derece estetik ve dikkat çekici bir görüntüye sahip olmaktadır.

 

-Enerji tüketimi olarak en az seviyede olmaktadırlar ve buna bağlı olarak da maddi kazanç sağlamaktadır.

 

-Çok yoğun insanların olduğu alanlarda otomatik döner kapılar son derece ideal bir çözümdür.

 

-Özel bir taşıyıcı sistemleri ile sudan, tozdan ve kirden etkilenmezler.

 

-Donanım olarak koruma sistemine sahip ayrıca bakım gerektirmeyen ve son derece sessiz çalışan bir motora sahiptir.

 

-Elektrik kesintisi olduğu zaman manuel kullanıma geçebilmektedir.

 

-Engelli olan insanlar için giriş çıkış yapılırken çok büyük kolaylık sağlamaktadırlar.

 

-Genel anlamda güvenlik açısından çok büyük kolaylık sağlarlar.

 

-Bazı kişisel hatalardan dolayı oluşabilecek parmak sıkışma tehlikesine karşı emniyet sistemi bulunmaktadır.

 

Döner Kapıların Kullanım Alanları

 

Döner kapıların birçok alanda sağladığı avantajlar ve kolaylıklar bulunmaktadır. Genelde; eğitim binaları, kamu binaları, fuarlar, bankalar, plazalar, iş merkezleri, alışveriş merkezleri, hastaneler, oteller gibi alanlarda çok fazla kullanılan dönme dolaplar, kişilere çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

Bulunduğu alana şıklı ve estetiklik katan dolaplar aynı zamanda tasarım özellikleri ile de kullanılan alana uyum sağlamaktadır. Kullanım alanlarında çok kalabalık kitlerin giriş ve çıkış yaptıkları yerlerde kapı güvenliğini ve giriş çıkış kolaylığını sağlamaktadır. Bu anlamda tamamen kişilerin kendi istek ve beklentileri doğrultusunda üretilen dolaplar, her alana kolaylık ve şıklık kazandırmaktadır.